piątek, 03 maja 2024
Portal Informacyjny w UK, Wielkiej Brytanii | Polish Community Online in the United Kingdom

r e k l a m a  |






Formalności odnośnie przeprowadzki do UK
Dyskusje dotyczące prawa i spraw urzędowych. Wypełnianie brytyjskich formularzy i wszelkie inne kwestie formalnościowe.
W dół1
TEMAT: Formalności odnośnie przeprowadzki do UK
#15510
Formalności odnośnie przeprowadzki do UK 11 lat(a), 5 mies. temu  
Witam.
Jest to mój pierwszy post. Będziemy przeprowadzali się z dziewczyną w przyszłym roku do UK i z tej okazji mam kilka pytań/wątpliwości do rozwiania.

1. Jak wygląda sprawa podatku. Czy jak jestem obywatelem PL i jestem oczywiście tu zameldowany, to rozliczam się z pracy w UK w Polsce?

2. W myśl słów Piłsudzkiego "Naród wspaniały, tylko ludzie k*rwy" wiem, że lepiej mieć doczynienia z Brytyjskim Urzędem Skarbowym niż Polskim. Podatek dochodowy rozumiem, że płacę 1 raz?, wbrew zapędom Polskiego US?

3. Co muszę zrobić zaraz po przyjeździe do UK, gdzie się wybrać, aby być legalnym pracownikiem?

4. Czy są jakieś rzeczy o których powinienem wiedzieć, jakieś przepisy czy cokolwiek, co muszę zrobić jeszcze przed wyjazdem?

Wiem, że pytania są laickie, ale tak to jest z nimi. Kto zna odpowiedź, powie, że banalne pytania, kto jej nie zna powie, że trudne.
holycrom
Posty: 9
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#15518
Re: Formalności odnośnie przeprowadzki do UK 11 lat(a), 5 mies. temu  
holycrom napisał:
Witam.
Jest to mój pierwszy post. Będziemy przeprowadzali się z dziewczyną w przyszłym roku do UK i z tej okazji mam kilka pytań/wątpliwości do rozwiania.

Spoko, kto pyta nie bladzi.

1. Jak wygląda sprawa podatku. Czy jak jestem obywatelem PL i jestem oczywiście tu zameldowany, to rozliczam się z pracy w UK w Polsce?
na to pytanie sa dwa rozwiazania:
1. oficjalne: pracujesz w UK, placisz tutaj podatek a PL oplacasz roznice w podatku (nie bede sie rozpisywac jak to dokladnie wyglada bo szkoda miejsca)
2. zyciowe: pracujesz w UK i placisz podatek, polski US nie musi wiedziec, ze tu jestes

2. W myśl słów Piłsudzkiego "Naród wspaniały, tylko ludzie k*rwy" wiem, że lepiej mieć doczynienia z Brytyjskim Urzędem Skarbowym niż Polskim. Podatek dochodowy rozumiem, że płacę 1 raz?, wbrew zapędom Polskiego US?
Za prace w UK placisz podatek dochodowy w polsce placisz roznice, czyli kwote netto przeliczasz na zlotowki i od tego placisz podatek w PL (jednak patrz pkt2 odpowiedzi do pytania nr 1)

3. Co muszę zrobić zaraz po przyjeździe do UK, gdzie się wybrać, aby być legalnym pracownikiem?
znalezc prace, podpisac kontrakt, otworzyc konto w banku, zalatwic NIN, ciezko pracowac i wydawac zarobiona tutaj kase.

4. Czy są jakieś rzeczy o których powinienem wiedzieć, jakieś przepisy czy cokolwiek, co muszę zrobić jeszcze przed wyjazdem?
Sprzedaj wszystko co masz w PL i przyjezdzaj do UK

Wiem, że pytania są laickie, ale tak to jest z nimi. Kto zna odpowiedź, powie, że banalne pytania, kto jej nie zna powie, że trudne.
pytania proste czekamy na kolejne
Nemo
Posty: 162
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#15522
Re: Formalności odnośnie przeprowadzki do UK 11 lat(a), 5 mies. temu  
holycrom - najbardziej mi sie podoba odpowiedz na 4 pytanie ja tak zrobiłem i nie zaluje:D
massterror
Posty: 1
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#15532
Re: Formalności odnośnie przeprowadzki do UK 11 lat(a), 5 mies. temu  
Nie rozumiem jaką różnicę. Różnicę czego od czego? Raptem od 2ch lat rozliczam się z US z własnej inicjatywy. wcześniej zus robił to za mnie i nie miałem z tym styczności.

Ze sprzedażą to dużo tego nie będzie. Jest to między innymi powód dla którego się przeprowadzam.

Chciałem się zapytać jeszcze o służbę zdrowia i ubezpieczenie. Słyszałem, że np. dentyści w UK są słabej szkoły i drodzy więc taniej wychodzi przylecieć do Polski się leczyć. Podobnie wizyta u lekarza. Jest korupcja i wiem, że jak będę potrzebował wizyty to zapłacę w PL nie będzie problemu z wizytą. Jak to wygląda s UK?

Dodatkowo jak podawane są zarobki na różnych stronach z ofertami pracy, choćby jobseekers.direct.gov.uk, to są to wartości netto czy brutto?
holycrom
Posty: 9
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Ostatnio zmieniany: 2012/11/12 14:51 Przez holycrom.
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#15558
Re: Formalności odnośnie przeprowadzki do UK 11 lat(a), 5 mies. temu  
holycrom napisał:
Nie rozumiem jaką różnicę. Różnicę czego od czego? Raptem od 2ch lat rozliczam się z US z własnej inicjatywy. wcześniej zus robił to za mnie i nie miałem z tym styczności.
W ZUSie pracujesz, że cie rozliczają z podatku?
Ano taka różnice płacisz, ze roczne dochody brutto w UK pomniejszasz o zapłacony podatek następnie przeliczasz na złotówki i od tego płacisz do polskiego US podatek dochodowy.

Chciałem się zapytać jeszcze o służbę zdrowia i ubezpieczenie. Słyszałem, że np. dentyści w UK są słabej szkoły i drodzy więc taniej wychodzi przylecieć do Polski się leczyć. Podobnie wizyta u lekarza. Jest korupcja i wiem, że jak będę potrzebował wizyty to zapłacę w PL nie będzie problemu z wizytą. Jak to wygląda s UK?
W UK to wygląda tak, że płacąc ubezpieczenie społeczne (NI) masz dostęp do darmowej opieki medycznej i taniej stomatologicznej. Jeśli chcesz mieć super-duper zęby wyleczone to idziesz do prywatnej kliniki i płacisz na przykład 350F za wypełnienie zeba. owszem, taniej jest umówić się wcześniej w PL i przylecieć do polskiego dentysty

Dodatkowo jak podawane są zarobki na różnych stronach z ofertami pracy, choćby jobseekers.direct.gov.uk, to są to wartości netto czy brutto?
Zawsze są podawane brutto i masz albo stawkę za godzinę (obecnie minimalna jest 6,19/h brutto)albo stawkę roczną.
Nemo
Posty: 162
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#15704
Re: Formalności odnośnie przeprowadzki do UK 11 lat(a), 5 mies. temu  
z tym podatkiem i różnica sprawę można załatwić bardzo szybko - WYMELDOWAĆ SIĘ Z MIEJSCA W KTÓRYM MIESZKASZ W POLSCE.

odnośnie pracy i co trzeba zrobić to radziłbym iść do job centre i zarejestrować się jako poszukujący pracy i umówić się na spotkanie o nadanie NIN -national insurance number wtedy to będziesz miał możliwość otworzenia konta bankowego .ale będzie ci potrzebne jeszcze miejsce zamieszkania aby przedstawić w banku dowód że tam mieszkasz
od rodaków trzymaj się z dala i jak mój przedmowa zarabiają dużo i wydawać dużo ale tu na wyspie !!!!
tqilla
Posty: 11
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#15849
Re: Formalności odnośnie przeprowadzki do UK 11 lat(a), 4 mies. temu  
Jesli chodzi o miejsce placenia podatkow, i w brytyjskim i w polskim urzedzie podatkowym otrzymalam informacje, ze zalezy to od tego, gdzie dana osoba ma 'rezydenture podatkowa' czyli gdzie znajduje sie jej 'centrum interesow zyciowych'.

Innymi slowy:
- zameldowanie nie musi miec z tym nic wspolnego, chyba, ze jest sie zameldowanym we wlasnym mieszkaniu, ktore na czas wyjazdu wynajmuje sie komus i pobiera z tego tytulu dochod. Jesli tak, to taki dochod nalezy opodatkowac w Polsce.
- podatek rozlicza sie w miejscu gdzie jest to 'centrum interesow zyciowych', doliczajac do tego (po przeliczeniu na lokalna walute) dochody uzyskane w innym kraju

Czyli:
- jesli zadeklarujesz, ze chcesz miec rezydenture podatkowa w UK, bo tu mieszkasz, masz prace, wiekszosc Twoich zarobkow stad pochodzi, to w Polsce placisz podatki od dochodow polskich, a potem przy rocznym rozliczeniu podatkowym wpisujesz to w formularzu rozliczeniowym jako 'dochody uzyskane za granica' i jesli podatek placony w PL jest mniejszy, niz bys zaplacil w UK, to tutaj doplacasz roznice
- jesli masz rezydenture podatkowa w UK, a w Polsce w ogole zadnych dochodow, nie pozamykanych dzialalnosci gospodarczych, zaleglych ZUSow itp, to nie masz problemu, zglos to tylko fakt wyjazdu odpowiedniemu urzedowi i rozliczasz sie wylacznie tutaj
- jesli chcesz miec rezydenture podatkowa w Polsce, to pytaj tamtejszych urzedow - przez poprzednie wersje przeszlam, wiec moge sie wypowiadac, ale w druga strone nie, bo nie chce Cie w razie czego wprowadzic w blad.
windwalker

Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
Do góry1
Moderatorzy: kwiatuszek, szkot_77

PASAŻ POLEMI - OFERTY SPECJALNE


Empire Traininig Services
Kursy i szkolenia na maszyny budowlane - Koparki, Wywrotki, Walce,...
alt
Paczki do Polski - AngliaPolska.pl
✔️ Paczki z Anglii, Szkocji, Walii do Polski £23.99 za 24.5kg -...

Kardas Productions
Zajmujemy się promocją firm w social media, pomagając naszym...
Emano
Emano
Materiały szkoleniowe na brytyjskie prawo jazdy - książki, kodeks,...

Pozostałe oferty

alt PerfectBodyShape.co.uk - Suplementy diety UK (Sport - sklepy i usługi)
PerfectBodyShape.co.uk to sklep interentowy w Wielkiej...
Polska obsługa prawna w Szkocji (Księgowość i doradztwo)
Dallas McMillan jest renomowaną firmą adwokacką w...
P&O Ferries P&O Ferries
Połączenia promowe między Wielką Brytanią a Irlandią i...
Sindbad Travel (Autokary, pociągi)
Autokarem po Europie, Wielkiej Brytanii i do Polski...