Portal Informacyjny w UK, Wielkiej Brytanii | Polish Community Online in the United Kingdom

r e k l a m a  |

Old Firm: Zwycięstwo Celticu w derbach Glasgow
Utworzony: poniedziałek, 03 stycznia 2011 17:23
Celtic Glasgow pokonał na Ibrox Park Glasgow Rangers 2:0 (2:0) w meczu Old Firm. Polski bramkarz Celticu Łukasz Załuska tradycyjnie przesiedział spotkanie na ławce rezerwowych.

r e k l a m a

Obie bramki na Ibrox Park strzelił Grek Georgios Samaras - w 60. minucie oraz z rzutu karnego w 72.

Polski bramkarz Celticu Łukasz Załuska tradycyjnie przesiedział spotkanie na ławce rezerwowych - między słupkami stanął Anglik Fraser Forster.

Celtic pokonując odwiecznego rywala zrewanżował się tym samym za porażkę na swoim stadionie w październiku 1:3. W tabeli The Bhoys umocnił się na prowadzeniu, powiększając do czterech punktów przewagę nad Rangers, którzy jednak mają jeszcze dwa spotkania zaległe.

Spotkanie poprzedziła minuta ciszy upamiętniająca śmierć tragicznie zmarłych 66 osób podczas Old Firm Derby z 2 stycznia 1971 roku. Tego dnia na Ibrox odbywały się Old Firm Derby, kontynuując tradycję noworocznych spotkań Rangers-Celtic. Kiedy w końcówce meczu Jimmy Johnstone zdobył bramkę dla gości, wielu kibiców Rangers zaczęło wychodzić ze stadionu. Wtedy wyrównującego gola zdobył Colin Stein i fani The Gers postanowili wrócić na swoje miejsca. Konstrukcja nie wytrzymała naporu zawalając się i zabijając 66 ludzi w wieku od 8 do 43 lat. Według późniejszego dochodzenia, zdarzenie miało miejsce 10 minut po końcowym gwizdku i było wywołane przez kogoś wchodzącego po schodach. Po tej tragedii Rangers i Celtic zaczęli zbierać fundusze dla rodzin ofiar. Tragedia na Ibrox stała się powodem do przebudowy stadionu. Nowy obiekt jest wzorowany na Westfalenstadion.

Rangers - Celtic 0:2 (0:0)
0:1 Samaras 62'
0:2 Samaras 70' (k)